środa, 8 lipca 2015

Raport miesięczny - czerwiec; część trzecia

Dzisiaj ostatnia część raportu miesięcznego - kilka ciekawych "drobnostek", na które natknęłam się w ostatnim miesiącu.


3. Inne

W końcu polecam coś związanego z modą - co prawda pośrednio związanego, ale jednak. Artykuł o antropometrii, trendzie sekularnym, oraz vanity sizing...dużo nowych, trudnych słów, ale też sporo ciekawych faktów i spostrzeżeń. Okazuje się, że sporo urośliśmy przez ostatnie 150 lat i dorobiliśmy się garba. W to ostatnie nietrudno mi uwierzyć nachylając się nad ekranem komputera niezgodnie z zasadami BHP. 


Cykl weekendowych koncertów muzyki poważnej, który może nam umilić każde sobotnie bądź niedzielne popołudnie (co jest szczególnie istotne po obfitym rodzinnym obiedzie). Występują głównie młodzi artyści - stypendyści i laureaci konkursów. Niektóre z koncertów są na bardzo wysokim poziomie i pewnie nieraz można by coś gorszego usłyszeć w Filharmonii Narodowej. Repertuar jest urozmaicony na tyle, że każdy kto choć trochę lubi taką muzykę, znajdzie coś dla siebie. W tym roku gratką są występy uczestników Konkursu Chopinowskiego (najbliższy już w przyszłą sobotę). 
Koncerty odbywają się w dawnej siedzibie Instytutu Weterynaryjnego SGGW na Grochowskiej 272 - budynek jest wiekowy i ma swój klimat, ale muszę ostrzec, że w upalne dni jest w nim bardzo gorąco. 


Świetny i inspirujący wykład o tym, jak to jest być introwertykiem w ekstrawertycznym świecie. Susan Cain opowiada swoją historię i argumentuje, że bycie introwertykiem wcale nie jest równoznaczne z brakiem sukcesów w dziedzinach, które kojarzymy z zupełnie przeciwną postawą - np. polityka, czy biznes. Polecam w szczególności wszystkim introwertykom, którzy wolą spędzić wieczór czytając książkę niż iść na imprezę. 


Cieszę się, że to wydarzenie zyskuje na popularności. Dzięki temu coraz więcej znanych pisarzy bierze w nim udział. W tym roku byli to m.in. Zadie Smith, Swietłana Aleksijewicz i Lars Christensen. Oprócz spotkań z autorami podczas festiwalu odbyło się wiele ciekawych eventów takich jak: "Krótka lekcja zabijania" - warsztaty opowiadań kryminalnych, "Robaki wszystko powiedzą" - happening kryminalny oraz "Ile książek zmieści się w bagażniku" - konkurs pakowania na czas. Niestety tegoroczna edycja już zakończona, ale polujcie na przyszłoroczną - zapewne będzie równie ciekawa. 
Zastanawiałam się przez długi czas, czemu nawiązanie do psów w haśle przewodnim? Dopiero po przeczytaniu ulotki zagadka się rozwiązała - zdolność interpretowania i przeżywania literatury dana jest tylko nam (niestety nasi czworonożni przyjaciele jej nie posiadają). Skoro nie doszłam do tego sama, to znaczy, że nad swoją zdolnością interpretacji powinnam jeszcze popracować :)
Mam nadzieję, że będzie do tego okazja - już za kilka tygodni kolejny raport miesięczny.  Brak komentarzy:

Prześlij komentarz