piątek, 14 sierpnia 2015

Raport miesięczny - lipiec; część druga

Zapraszam na drugą część raportu. Dzisiaj będzie o:
utworach dowolnej długości, w tym utworach dokumentalnych lub animowanych, złożonych z serii następujących po sobie obrazów z dźwiękiem lub bez dźwięku, utrwalonych na jakimkolwiek nośniku umożliwiającym wielokrotne odtwarzanie, wywołujących wrażenie ruchu i składających się na oryginalną całość, wyrażającą akcję (treść) w indywidualnej formie...*

czyli o filmach. 

1. Filmy
1.1 "Inny Świat" reż. D. Kędzierzawska 

Zacznę dzisiaj od utworu dokumentalnego. "Inny świat" to film niezwykły, bo w całości składający się z opowieści głównej bohaterki - Danuty Szaflarskiej. Aktorka znana m.in. z filmu "Pora umierać" (no i z "Zakazanych piosenek" - czyli ulubionego filmu mojej babci), przedstawia nam historię swojego życia. Nie jest to jednak obiektywny portret, czy sprawozdanie, a raczej chronologicznie ułożone anegdoty i wspomnienia. Bohaterka opowiada tylko historie, które w szczególny sposób utkwiły jej w pamięci i może właśnie dlatego są one tak wciągające. 
Najpierw zagłębiamy się w świat dzieciństwa. Niemal rajski obraz wsi, w której aktorka spędziła pierwsze, najszczęśliwsze lata swojego życia. Później jest już mniej kolorowo, ale niemal każda historia opowiadana jest z dużym dystansem i humorem. Nawet czas wojny często przedstawiany jest w żartobliwy sposób. Okres wojny w polskiej literaturze i filmie z reguły opisywany jest w bardzo dosadny, a często wręcz patetyczny sposób. Tutaj nie ma opowieści opowieści o bitwach, akcjach AK, czy masowych mordach. Są za to są wspomnienia o Niemcach, którzy podwieźli panią Danutę do Warszawy i o suszeniu pieluch podczas bombardowania. Mottem filmu są słowa wypowiedziane przez przyjaciela aktorki "Nie ma lekko". 
Muszę przyznać, że zdziwiło mnie to, jak bardzo ten film mi się spodobał, bo nie przepadam za nostalgicznymi opowieściami (może to ten dystans pani Danuty do świata i swojej osoby mnie przekonał). 
Film trwa 97 minut (czyli dokładnie tyle ile miała lat aktorka w chwili jego powstawania) i dodatkowo jest okraszony wspaniała muzyką Wojtka Pawlika. Bardzo polecam!!! Można go obejrzeć za darmo na stronie Narodowego Instytutu Audiowizualnego - Ninateka. Oto link: http://ninateka.pl/film/inny-swiat-dorota-kedzierzawska


1.2 "Birdman" reż. Alejandro González Iñárritu

Podupadły aktor, który kiedyś wcielał się w rolę superbohatera (tytułowego Birdmana), próbuje zrealizować ambitną sztukę w teatrze na Broadwayu. Z jednej strony chce osiągnąć artystyczny sukces, ale z drugiej ciągle tęskni za popularnością i sławą. Wyrazem jego obsesji popularności jest postać Birdmana - jego alter ego - który ciągle go nawiedza i podsyca do porzucenia ambitnych zapędów. Film jest dosyć dziwny - fikcja przeplata się z rzeczywistością i widz nie wie dokładnie gdzie znajduje się granica. Świetny montaż i długie ujęcia sprawiają, że dodatkowo te granice się zacierają. 
Jedną z najlepiej zapamiętanych przeze mnie scen jest moment, w którym córka głównego bohatera (narkomanka po odwyku) zapytana jaka była najgorsza rzecz, którą zrobił jej ojciec, odpowiada "Ciągle próbował mnie przekonać, że jestem wyjątkowa". W tej krótkiej odpowiedzi zawiera się cały sens filmu - nieustanne dążenie do bycia "wielkim" i złudzenie własnej wyjątkowości głównego bohatera, które przelał na córkę (bo przecież dziecko kogoś wyjątkowego także musi być wyjątkowe). 
Świetna muzyka (także jeśli chodzi o montaż) i rewelacyjne role Michaela Keatona i Edwarda Nortona dodatkowo sprawiają, że wystawiam temu filmowi wysoką ocenę. * Ustawa o kinematografii z dnia 30 czerwca 2005 r. 

1 komentarz:

  1. Jakiś czas temu słuchałem audycji w Trójce, to był taki making-of filmu "Inny świat" właśnie. Prowadzący rozpływali się nad tym dokumentem i bardzo mnie to wtedy zainteresowało, ale jak to zwykle bywa, wypadło z pamięci, podobnie jak sto innych rzeczy zasłyszanych w radiu. Ogromne dzięki za przypomnienie tego dokumentu i za link - na pewno obejrzę.

    OdpowiedzUsuń