wtorek, 31 maja 2016

Muzyka barokowa może być cool

Muzyka barokowa nie ma opinii łatwej w odbiorze - często kojarzy się z masą ozdobników, dziwnymi zestawieniami akordów oraz instrumentami, do których nie jest przyzwyczajone nasze ucho.
Ostatnio natknęłam się na barokową pieśń wykonaną w zupełnie współczesny sposób. Zrobiło to na mnie tak ogromne wrażenie, że postanowiłam się tym podzielić na blogu. 
Ane Brun nadała madrygałowi* Monteverdiego zupełnie nowe brzmienie. Jej skromne wykonanie niesie ze sobą wiele emocji i mam wrażenie, że przenosi nas na inną planetę. Jak się okazuje dobra muzyka jest ponadczasowa. Zapraszam do wysłuchania! Zdecydowanie warto posłuchać także wykonania oryginalnego madrygału z pięknym, emocjonalnym sopranem, bez nadmiernego wibrata. Z łatwością można rozpoznać melodię śpiewaną przez Ane Brun - rozpoczyna się ona ok. 1:30 min. po lekko nudnawym wstępnie w wykonaniu męskich głosów. *madrygał - gatunek świeckiej muzyki wokalnej charakteryzujący się dialogiem głosów. Popularny głównie średniowieczu, renesansie i wczesnym baroku. 
1 komentarz:

  1. Cudowne, z boskim pierwiastkiem! Pokrzepienie dla duszy i ciala. I mysle, ze nie tylko dla melomanow muzyki powaznej :)

    OdpowiedzUsuń