poniedziałek, 30 października 2017

Piękno nie ma wieku


Moja babcia często mawia: "jesteś młoda, musisz się ładnie ubrać". Zawsze przyjmowałam takie zdanie z ulgą - jako rozgrzeszenie dla kupna kolejnej sukienki (no bo skoro babcia, która przez większość życia mogła sobie pozwolić na zaledwie kilka rzeczy w szafie twierdzi, że potrzebuję, no to chyba rzeczywiście potrzebuję). Im jednak jestem starsza, tym częściej takie zdanie mnie zastanawia - czy to oznacza, że z wiekiem już nie muszę się tak bardzo przejmować strojem i wyglądem?
Rzeczywiście świat mody często jawi się jako królestwo ludzi młodych, w którym nieubłagany upływ czasu odsyła modelki na emeryturę w wieku 30 lat, ponieważ na ich miejsce czeka już kolejka 13-latek. Nawet reklamy marek, których klientem docelowym są dojrzałe kobiety bazują na zdjęciach, w których młode dziewczyny prezentują garsonki i jednokolorowe sukienki do kolan.
Dlatego też pamiętam moje zdziwienie kiedy pierwszy raz zobaczyłam kampanię polskiej marki BOHOBOCO, w której pierwsze skrzypce gra 81-letnia Helena Norowicz. Co więcej, prezentowane przez nią zestawy równie dobrze wyglądają na niej, jak i na młodziutkiej modelce, która towarzyszy jej w kampanii. Niestandardowy wiek modelki zapewne miał przyciągać uwagę i zaskakiwać, ale zrobiono to w tak dystyngowany sposób, że ja byłam zachwycona efektami. 


Kolejnym przykładem stylowej seniorki jest jedyna i niepowtarzalna Iris Apfel. Jej sposób ubierania się jest tak ekscentryczny i pełen dystansu, że ciężko nie zwrócić na nią uwagi. Aż dziwne, że została szerzej zauważona dopiero po skończeniu 80 lat. Iris jest zawsze pełna kolorów i chyba nie zna słowa "przesada". Imponuje mi jej odważne podejście do stylu i wytrwałość w noszeniu ciężkiej biżuterii (myślę, że jej naszyjniki i bransolety użyte do jednej stylizacji spokojnie ważą kilka kilogramów).

Iris Apfel

Seniorki próbują swoich sił także w blogosferze. Tutaj najlepszym przykładem jest Accidental Icon - blog założony przez kobietę, która na co dzień wykłada na uniwersytecie i jest pracownikiem socjalnym. Kiedyś przez przypadek papparazzi zaczęli robić jej zdjęcia myśląc, że jest gwiazdą świata mody, albo kina. Wcale się nie dziwię fotografom - jej styl powala nowoczesnością i dopracowaniem, a zdjęcia wyglądają jak z sesji do najlepszych modowych magazynów. Dodatkowo jest ona świetnym przykładem, że warto nawet w sytuacjach codziennych przykładać wagę do swojego ubioru - można w ten sposób zostać ikoną mody :). Zachęcam do obejrzenia jej bloga - to zdecydowanie uczta dla oka. 

Accidental Icon

Bardzo popularny jest także portal modowy prezentujący stylizację starszych pań - Advanced Style (świetna nazwa!). Są tam zamieszczane zdjęcia kobiet, które mają różnorodny styl - mnie ostatnio urzekła piękna stylizacja niczym od Diora z ogromnym kapeluszem - właśnie taką babcią chcę kiedyś być.

Jedna z modelek z portalu Advanced Style

W polskiej blogosferze także można znaleźć kobiety 50+ - np. profesjonalny blog Katarzyny Bałakier. Seniorzy mają także swoje konta na instagramie - od kilku miesięcy śledzę profil japońskiej pary (@bonpon511), których stylizacje są zawsze idealnie do siebie dopasowane. Czasami są trochę infantylne (jaka przewrotność), ale cenię je za spójność, dopracowanie i fajne kolory. 

@bonpon511

Przykłady tego typu można mnożyć w nieskończoność - osoby starsze coraz częściej pojawiają się na okładkach poczytnych czasopism modowych, a nawet na wybiegach. Mam nadzieję, że nie jest to tylko chwilowy trend, ale coś, co zostanie na dłużej - bo przecież moda nie dotyczy tylko ludzi młodych. 

Ja zdecydowanie rozbuduję swoją listę planów na emeryturę. Prócz uczęszczania na wykłady na uniwersytecie trzeciego wieku, korzystania z biletów seniora do teatrów i filharmonii, zostanę ikoną mody (jeśli oczywiście nie uda mi się to przed emeryturą). No i oczywiście w wieku 80 lat chciałabym móc podnieść nogę tak wysoko jak pani Helena w kampanii BOHOBOCO - podobno nawet potrafi zrobić szpagat, ale to już chyba sobie odpuszczę, nie można być wobec siebie przesadnie wymagającym.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz